Anatolija Marienhofa „Cynicy” , dzieło o powstawaniu nowego ustroju w Rosji Radzieckiej



        


Przeczytałem opowiadanie Anatolija Marienhofa „Cynicy” , dzieło o powstawaniu nowego ustroju w Rosji Radzieckiej. Osoby, które zapoznały się już, wcześniej z książką zakrzykną nie prawda , to utwór o miłości. Bezwzględnie to prawda. Mnie jednak miłość w czasach pogardy nie interesuje. „Cynicy” to swoista kronika czasów rewolucji, upadlania ludzi, niszczenia autorytetów, zabijania człowieczeństwa. Tworzenie się nowej klasy „panów” przebranych za przedstawicieli biedoty. Autor bez skrupułów przestawia nam ich egoizm i brak zahamowań w wykorzystywaniu społeczeństwa Rosji Radzieckiej.
         Anatolij Marienhof jest przedstawicielem grupy poetyckiej Imażynizm ,obok niego znajdowali się tacy rosyjscy poeci Jesienin, Szerszemiewicz, Kusikow. Grupa była, piewcą nowego ładu, a zarazem próbowała tworzyć nową jakość w Rosji.
         „Cynicy” to kolejna powieść, która potwierdza tezę, że nie można zbudować nowego społeczeństwa od podstaw. Bohaterowie, którzy traktują swoją miłość jako coś nieprzyzwoitego i niszczą ją jako przeżytego burżuazyjnego społeczeństwa. Autor ukazuje nam całe spektrum społeczeństwa rosyjskiego, które cierpi głód, represje nowej władzy i tworzenie się społeczeństwa radzieckiego, które miało żyć w nowych świecie o zmienionych normach moralnych.
         Po dziewięćdziesięciu latach od ukazania się powieści wiemy jaki wynik jest eksperymentu pod tytułem ZSRR. Na cynizmie nie można zbudować nic trwałego.
         Warto zapoznać się z literaturą rosyjską, która tak trudnych czasach wnosiła nowe trendy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecane

Recenzja spektaklu „Dowód na istnienie drugiego”

                                                                                               Zdjęcie TVP        Spektakl „Dowód na i...