Myślę po prostu o czasie, w którym dojrzewałby w nas człowiek serdeczny, kochający, życzliwy, otwarty, przyjmujący ze wzruszeniem łaskę uśmiechu i łaskę nowego cierpieniu.
Ks. Jan Twardowski Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień.
Żyjemy w czasach, kiedy postawa typowo ludzka przestała być sylwetką oczekiwaną. Przestaliśmy być Homo Sapiens a staliśmy istnieniem z przypiętą etykietą. Staliśmy się postrzegani przez rasę, pochodzenie, język, wiedze, poglądy, religie i wiele innych etykiet.
Główną obecnie metką przypiętą do naszej postaci jest wyznawana wiara, religia, do jakiej się przyznajemy. Sama nazwa determinuje zachowanie otoczenia. Nie nasze postępowanie, czyny, czy postawy życiowe dla odbiorcy są ważne, ale deklaracja religijna, polityczna. Dla większości chrześcijan muzułmanie to terroryści a dla muzułmanów chrześcijanie to niewierni, którzy zagrażają ich tożsamości. Poglądy prospołeczne nastawiony na jednostkę są traktowane, jako lewicowe bez względu na nasze deklaracje w innych dziedzinach życia. Oczywiście wyrażenie poglądów stawia nas po jednej ze stron barykady. Eskalujemy konflikty, by pokonać przeciwnika. Czas z cytatu ks. Twardowskiego obecnie nie jest osiągalny. Kolejnym znacznikiem jest rasa, kolor skóry, język, kultura narodowa, tu też działa syndrom przekonań. Przed wzajemnym poznaniem stajemy już przed sobą z konkretnymi deklaracjami.
Zamiast odczytywania etykiet powinniśmy się poznawać. Przez zgłębianie wiedzy na temat drugiego człowieka tracimy z oczu metki powieszone przez oszalałe społeczeństwo pędzące ku zagładzie. Poznając akceptujemy postepowanie człowieka w wielokrotnie trudne do zrozumienia. Życzliwość, serdeczność, wyciągnięta ręka do zgody i pomocy. Takich postaw nam trzeba. Odrzucimy przekonania. Z sercem miłości idźmy do drugiego człowieka, kochajmy, akceptujmy i pozwólmy żyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz