12 Kroków i 12 Tradycji kanon Wspólnoty AA



              

   Przeczytałem książkę „12 Kroków i 12 Tradycji” rozprowadzaną przez środowisko Anonimowych Alkoholików. W prostych zasadach dwunastu krokowych autorzy (pierwsi Anonimowi Alkoholicy) przestawiają nam sposób radzenia sobie z nałogiem alkoholowym i w podobny sposób zasady działania grup AA.

                Wręcz jest to nieprawdopodobne, że zasady zapisane w prosty sposób bez zbędnego udziwniania i wprowadzania teorii naukowych pomagają milionom alkoholików na całym świecie. Osoba, która największe piętno odbiła, na powstawaniu grup AA był Bili W., to On  zaobserwował zasadę wzajemnej pomocy alkoholików w przezwyciężaniu choroby.

                Każdy krok jest kolejnym etapem poznawania siebie, zawierzenia Sile Wyższej, jak i Bogu, rozliczeniu się z przeszłością.  Poznaniu siebie, a następnie podjęcie trudu zmian wad, które zaprowadziły chorego w szpony alkoholu. Po swoistym katharsis następuje czas życia zgodnie z zasadami miłości bliźniego.

                W zasadach 12 kroków jest najmniej mowa o alkoholu, to jest zastanawiające. We wszelkich terapiach nacisk jest kładziony na utrzymaniu abstynencji, a u Anonimowych Alkoholików bardzo szybko przechodzi się do rozwoju duchowego i na to kładziony jest największy nacisk. Żyjąc zgodnie z prawami natury, rozwijając swoją osobę alkoholik, oddala od siebie nawrót choroby.

                Przechodząc kolejne kroki, alkoholik poznaje siebie, akceptuje, a następnie rozpoczyna zmianę. Powierza się opiece Boga i Sile Wyższej. Te dwa duchowe elementy są osią sukcesu Anonimowych Alkoholików. Przeświadczenie, że tak naprawdę nic od nas, nie zależy, daje siłę do rozwoju, a co za tym idzie do trzeźwego życia. 

                Drugi człon książki 12 Tradycji to zbiór zasad działania grup AA. Podobnie jak powyżej najmniej jest mowa o alkoholizmie, a skupia się na jednym zadaniu niesienia posłania tak, aby przyciągać innych cierpiących, by mogli odczuć ulgę. Każda tradycja zwraca uwagę na czyhające zagrożenia, które mogą zakłócić działanie grupy. Wskazuje zagrożenia, ze strony materialnej, jak i ze strony członków z wygórowanymi ambicjami. Przestrzega przed uwikłanie się polityczne czy organizacyjne z innymi pokrewnymi stowarzyszeniami.

                Książka jest obowiązkowo do przeczytania przez trzeźwiejącego alkoholika. Polecam ją również osobą pragnących pogłębić swoją osobowość.

                Zadziwiające jest uczynienie z tak prostych zasad stylu życia, który pozwala trzeźwieć milionom alkoholików na całym świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecane

Recenzja spektaklu „Dowód na istnienie drugiego”

                                                                                               Zdjęcie TVP        Spektakl „Dowód na i...