Oto stałem się posiadaczem ogromnego telewizora. Pierwszy, jaki pamiętam odbiornik sygnału telewizyjnego miał 19 cali. Ostatni mój zakup ma 50 cali. Oczywiście odbiorniki TV są jeszcze większe. Dla mnie to wystarczy. Oczywiście zawiera funkcje smart TV. Skorzystałem z tego udogodnienia i w jednym z kanałów filmowych obejrzałem swój pierwszy film.
Padło na obraz Łukasza Palkowskiego Bogowie. Film opisuje dwa lata z życia znakomitego kardiochirurga Zbigniewa Religi. W 1985 roku lekarz rozpoczyna walkę o możliwość przeprowadzenia transplantacji serca. Bohater pomimo kłopotów doprowadza do przeprowadzenia pierwszego w Polsce przeszczepu. Zbigniewa Religę zagrał Tomasz Kot, aktor bez wątpienia z wielkim talentem wcielania się w postać. Tak było wypadku Ryszarda Riedla, jak i w tym filmie. Znamienne w obrazie są częste sceny na bloku operacyjnym i podczas operacji. Moim laickim zdaniem zaprezentowane bardzo realistycznie. Reżyser znakomicie wykorzystał konwekcje kina amerykańskiego, gdzie film musi śmieszyć i wzruszać.
Bogowie to film o dążeniu do celu. Wiele mamy przykładów osób, grup społecznych, którzy potrafili w sytuacjach beznadziejnych, pomimo przeciwności przeć do wyznaczonego celu. Za każdym razem takich obrazów wyciągam lekcje dla siebie. Niekiedy to jest zdanie wypowiedziane, czy scena. W tym dramacie sceną, która mnie poruszyła była rozmowa głównego bohatera z umierającym lekarzem. Konkluzja tej sceny jest jedna – chcesz osiągnąć sukces, zrobić coś dobrze. Musisz być pokorny. Oto od tej postawy trzeba zaczynać.
Film ma już kilka lat. Warto obejrzeć go, bo nie utracił swojej świeżości. Opowieść jest ponadczasowa. Każdy z nas wielokrotnie ma szanse zaczynać drogę, której zwieńczeniem jest w naszym mniemaniu cel nie do osiągnięcia. Życie znakomitego kardiologa przeczy takiemu założeniu. Nie ma nieosiągalnych celów, są ludzie, którzy nie dąż zbyt intensywnie do sukcesu. Czy cel musi kończyć się sukcesem?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz